top of page
Barbara Shaw

חנות אחת בחודש | ליאת מלאך | 15.11.2020

Barbara Shaw - מתנות מקוריות | עמק רפאים 26, ירושלים | ראיון עם ברברה

 

למרות שמו המאיים, ביקור אחד ברחוב עמק רפאים בירושלים יספיק כדי לגלות סמטאות קסומות, אבנים ירושלמיות, חנויות מיוחדות ובתי קפה באוויר הפתוח. בתוך כל הקסם קשה להישאר אדישים לחנות הצבעונית של ברברה השוכנת בדיוק באמצע הרחוב, חנות שקוראת לך להציץ פנימה. סביר שלאחר שהצצתם חיוכה של ברברה ישבה אתכם ולא תרצו לצאת.

 

ברברה ספרי לי קצת על עצמך, מה הוביל אותך לפתוח חנות כזו? למדת משהו שקשור לנושא?

נולדתי בסידני, אוסטרליה. הגעתי לארץ בשנת 1973 ולמדתי תולדות האומנות באוניברסיטה העברית. לאחר מכן חזרתי לאוסטרליה ולמדתי מנהל עסקים. בהמשך למדתי כאן בארץ גם ארכיאולוגיה. בשנת 1986 חזרנו לארץ עם ילד קטן וילד בדרך. חיפשתי עבודה, לא היה לי הרבה ניסיון בתחום הקמעונאות אבל ידעתי שאני רוצה לייצר מתנות שאנשים אוהבים לקנות ולכן התחלתי לייצר קו של מתנות. בשלב הראשון מכרתי לחנויות אחרות, דבר שלא תמיד היה קל, ואפילו עזבתי את התחום לתקופה לטובת עבודה בהייטק. בגיל 54 הבנתי שהאהבה שלי היא לאומנות והחלטתי להתחיל מחדש.

 

את זו שמעצבת את המתנות והמוצרים שלך?

אני לא מעצבת בעצמי, יש לי רעיונות, אני פונה לאמנים שונים ומזמינה מהם עיצובים. אני אוהבת לחפש יוצרים חדשים. אני מחפשת לדוגמה בעבודות הגמר של 'בצלאל' עבודות שמצאו חן בעיניי, יוצרת קשר עם האמנים ומזמינה את העיצובים הרצויים. 

 

זה נפלא, את נותנת מקום ובמה לאמנים צעירים. מה לגבי הייצור? איפה את מייצרת?

בהתחלה הייתי מתרוצצת ומייצרת במקומות אחרים, אך בפעם השנייה, כשחזרתי לתחום, החלטתי  שאני עושה דברים אחרת ומייצרת הכל תחת אותה קורת גג. אני חושבת שמאוד חשוב לייצר בארץ, יש כאן את כל היכולות וזה מאוד חשוב לכלכלת המדינה שנייצר מקומי. יש לנו מפעל קטן בחולון ומפעל בירושלים, בגבעת שאול. כל העובדות במפעל הן נשים. 50 אחוז מהמוצרים שאני מוכרת הם מוצרים שלנו. כשהבנו שהעולם לקראת שינוי שידרגנו משמעותית את האתר, את העמודים ברשתות החברתיות ואת שיטות התשלום. בזכות זאת גם כשהחנות הייתה סגורה העבודה במפעל לא הופסקה ואף עובדת לא פוטרה ולא הוצאה לחל"ת.

barbara shaw

מה ייחודי בחנות שלך שאין בחנויות מזכרות אחרות?

אני באה מתחום השיווק, אני חושבת במושגים של ''מה אנשים צריכים'. השאלה שכל חנות חייבת לשאול את עצמה, היא למה שמישהו יקנה ממני ולא מהשכן. אצלי יש דברים ייחודיים שאין בכל מקום, יש לי מוצרים שמותאמים לקהל ולדרישה. למשל, מה אני קונה לסבא, סבתא, מורה או יולדת? בעצם אין לתחומים אלו כל כך היצע, אבל יש לזה דרישה. או כרטיסי ברכה, מי קונה כרטיסי ברכה? או סינרים? ובכל זאת יש דרישה, ואלו הם המוצרים הכי נמכרים אצלי, כי אף אחד היום לא מוכר כרטיסי ברכה וסינרים מיוחדים. אני נכנסת למקומות שאין בהם עוד אנשים. מתנות ייחודיות לגברים אלו גם דברים שלא מוצאים בקלות, וחולצות בפרט כמעט ואין. אני מציעה מבחר רחב ומיוחד. חסר בשוק מתנות שעשויות באופן איכותי, פרקטיות, במחיר טוב, עם ניחוח ישראלי וירושלמי. כאן אני נכנסת.
 

מאיפה את שואבת את ההשראה שלך?

כשהיה אפשר לטייל בעולם יכולתי ואהבתי לצלם הרבה, בעיקר בתים יהודיים מכל מיני מקומות מעניינים, כמו בחבל הקווקז לדוגמה, ומשם לשאוב רעיונות לעיצוב. אני אוהבת לשלב סמלים שמאוד מחוברים לישראל. אני רואה בזה שליחות של ממש. שליחות של המשכיות עבור האומנות הזו.

 

בנימה אישית, כנכדה לסלוניקאי, התרגשתי מאוד לראות מזכרות לא רק ביידיש, אלא גם בלאדינו. את זה באמת אי אפשר למצוא כמעט בשום מקום. אני באמת יכולה להרגיש את תחושת השליחות שאת מדברת עליה, היא משתקפת היטב דרך האומנות שלך.

זו הציונות המעשית שלי, אני מספקת מקומות עבודה ושולחת דברים מישראל לכל העולם, עם איזשהו יידישקייט נגיש ואותנטי. זה בא מהבטן שלי. זו אני, ואני לא יכולה להיות מישהו אחר. אני עושה דברים שבא לי לעשות ואני לא מפחדת לקחת סיכונים. אני עושה דברים שאני חושבת שצריכים להיעשות.

barbara shaw
barbara shaw

בקרו במקום או צרו קשר:

כתובת: עמק רפאים 26, ירושלים

אתר: https://www.barbarashawgifts.com

bottom of page