top of page
Bauhaus Center Tel-Aviv

חנות אחת בחודש | שני דורון | 04.01.2021

מרכז באוהאוס תל-אביב | דיזינגוף 77, תל-אביב | ראיון עם ד"ר מיכה גרוס

 

מיכה נולד בשוויץ בשנת 1959, למד פסיכולוגיה בציריך, עלה ארצה והמשיך ללימודי חקר השינה בטכניון, שם גם פגש את אשתו, שלומית, שלמדה באוניברסיטת חיפה. יחד הם הקימו את "מרכז הבאוהאוס", שהפך עם השנים לגלריה, חנות ומוסד תרבותי.

 

ספר לי קצת עליך ועל החנות, איך הכל התחיל?

עליתי לארץ משוויץ לפני 31 שנים, בגיל 30. היום אני בן 61, נשוי פלוס שניים. אני פסיכולוג ומומחה להפרעות שינה, בעל קליניקה בתל-אביב. הסיפור התחיל לפני 20 שנה בדיוק, בשנת 2000. אשתי ואני, יחד עם שותפינו ד"ר אשר בן שמואל התחלנו עם סיורי באוהאוס בתל-אביב, בנושא אדריכלות העיר הלבנה. הסיורים מאוד הצליחו, אנשים רבים הגיעו, התעניינו ואהבו את הרעיון – לחקור ולהציג את הבניינים שנבנו ברוח הבאוהאוס בשנות ה-30 של המאה שעברה. המדריכה הייתה אשתי שלומית. הסיורים יצרו צמא אצל המבקרים למידע נוסף, אך לא היה אף אחד מלבדינו שהתעסק עם הנושא. מתוך כך עלה לנו הרעיון לנסות ולפתוח משהו לבד. אם אף אחד לא עשה את זה עד עכשיו – לא נוכל לטעות. פתחנו חנות קטנה עם ספרים שקשורים לאדריכלות מודרנית בכלל ולבאוהאוס בפרט. ההתעניינות גברה ועברנו למקום גדול יותר. הוספנו לחנות גם גלריה, ומאז אנחנו מציגים תערוכות בנושאים של אדריכלות בתל אביב, בארץ ובעולם, מתקופת הבאוהאוס. בנוסף לכך אנחנו מפיקים קטלוגים וספרים הקשורים לתחום.  

bauhaus-דצשךך-1.png

איך הגעת מהטכניון לתחום העיצוב והאדריכלות?

למעשה אני התעניינתי באדריכלות עוד לפני שהתחלתי ללמוד פסיכולוגיה. הבסיס היה קיים. וזה התגלגל איכשהו, דרך הסיורים שאשתי הדריכה בנושא האדריכלות בתל אביב. שלומית היא גיאוגרפית ומורת-דרך, תל אביבית במקור. לצד התערוכות ומחלקת ספרי האדריכלות החנות התפתחה וגדלה, במטרה נוספת - להציג מוצרים של מעצבים ישראליים. בית הספר של הבאוהאוס היה בית ספר לעיצוב, לכן טבעי שנפנה אל מעצבים ישראליים. מאז ועד היום אנחנו ממשיכים עם הסיורים, בכל שבוע יש סיור פתוח ביום שישי בבוקר. הסיור מוקלט, כך שאנשים יכולים לבוא למרכז, לצפות בסרט רקע על התפתחותה של תל אביב ועל נושא הבאוהאוס ואח"כ לצאת לסיור עם מפה ולשמוע הסברים על התחנות השונות. הסיור הזה קיים כבר ב-7 שפות, כולל סינית.  

bauhaus-small-2.png

האם יש פריט בחנות שאתה אוהב במיוחד?

מאוד קרובים לליבי אלו הספרים שאנחנו בעצמנו הפקנו. חלק אנחנו כתבנו וחלק כתבו מומחים שאיתרנו. הספר האחרון היה לרגל 100 שנה לביה"ס של הבאוהאוס, ספר שהזמינו מאיתנו לכתוב. את הנושא אנחנו בחרנו - על שני אדריכלים שבנו בגרמניה, עלו ארצה בשנות ה-30 והמשיכו לעבוד פה. ספר ופריט נוסף שמאוד אהובים עלי הם ספר על שימור בתי הבאוהאוס בתל-אביב וקטלוג של תערוכה שהפקנו. התערוכה מוצגת כבר כמה שנים בחו"ל, ופעמים רבות אנחנו מוזמנים בכדי לתת הרצאת פתיחה. הספר הזה מאוד מייצג אותנו ובאמצעותו אנחנו מצליחים להפיץ את התורה של העיר הלבנה בכל העולם. זהו מוקד משיכה ועניין לתיירים מעכל העולם. 

bauhaus-small-3.png

איך עוברת עליכם תקופת הקורונה?

לא קל, כמו לכולם. הצלחנו להמשיך למרות הקשיים עם קהל מקומי שגילה אותנו דווקא עכשיו. בין שני הסגרים הזדמן לנו להציג תערוכה על אדריכל מודרניסטי בשם אדולף לוס, תערוכה שהביאה שגרירות צ'כיה. הצלחנו להציג את התערוכה במועד קריטי, מה שנתן תקווה שעם כל הבעיות שיש כרגע, אנחנו עדיין יכולים לפעול ולשמח את הקהל. מלבד קיומה של החנות אני רואה את המרכז כמוסד תרבותי. הגלריה היא הבייבי שלנו, בשביל זה אנחנו בעצם מפעילים את החנות. הגלריה עצמה אינה רווחית, אנחנו מציגים בחינם ולא מבקשים תשלום על הכניסה. הסיורים והחנות הם הרגל הכלכלית. עם הרווחים אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להשקיע במחקר, להוציא ספרים ולהציג תערוכות. אנחנו רואים במרכז כמפעל תרבותי עם מסר. 

בקרו במקום או צרו קשר:

כתובת: רחוב דיזינגוף 77, תל-אביב

אתר: https://bauhaus-center.com/

פייסבוק: facebook.com/bauhaus.center

אינסטגרם: bauhauscenter 

bottom of page