top of page
דל'ארטה

חנות אחת בחודש | שני דורון | 01.03.2021

דל'ארטה | אשתורי הפרחי 9, תל-אביב | ראיון עם ערן לוטבק

 

ערן לוטבק ושחל שניר הכירו כמעצבי תפאורות, פתחו את דל'ארטה עוד שהיו על מדים ושיפצו אותה באמצעות כספי מענק השחרור. כיום, 25 שנה אחרי, החנות מהווה כמוסד ותיק בלב מתחם בזל התל-אביבי, וכממלכה צבעונית של יצירה ישראלית.

 

ספר לי קצת עליכם ועל החנות, איך הכל התחיל?

שחל ואני הכרנו בתור מעצבי תפאורות (מכאן גם השם - דל'ארטה), למדנו בצורה אוטודידקטית, מהעבודה עצמה ומהאנשים שעבדנו איתם. הרעיון היה להביא חלק מהתיאטרליות לדברים שאנחנו עושים; הרבה הומור, הרבה צבע, ולהוסיף על כך את האהבה שלנו לנוסטלגיה ישראלית. הכל בא לידי ביטוי בדברים שאנחנו עושים ומעצבים. כשפתחנו את החנות, לפני 25 שנה, עוד הייתי על מדים ושחל היה משוחרר טרי. שיפצנו אותה במו ידינו, בכסף של מענק השחרור. גם הדקורציה והתצוגה, הכל עבודה שלנו. לא לקחנו אף בעל מקצוע.

 

החנות היא הבייבי שלנו, ובמקביל אליה אנחנו מחזיקים סטודיו שבו אנחנו מייצרים חלק גדול מהמוצרים שבחנות. אנחנו מפיקים מוצרי עץ, אמנות שימושית, גופי תאורה ועוד. כשפתחתנו את החנות היה חשוב לנו לעבוד עם אמנים ישראלים. הדברים בחנות מתאפיינים כחפצים עם נשמה, עם הומור, עם קשר לשפה העברית, לישראל, והרבה רטרו לצד זיכרונות נעימים שיש לדור שלנו – נוסטלגיה.

דל'ארטה

מה מייחד לדעתך את החנות שלכם?

מה שמייחד את החנות זה קהל הלקוחות הנאמן, עד כדי ריגוש, ובתקופת הקורונה זה התגלה במלוא יופיו. בגלל שהחנות שכונתית וכל כך ותיקה יש לא מעט פעמים שדור שני מגיע בעקבות הדור הראשון. הורים שרכשו כילדים בחנות היום באים עם הילדים שלהם. אנחנו מקפידים להיות נוכחים בעצמנו. יש לנו אמנם עובדת, לפעמים יותר, אבל מאז ומעולם דאגנו להיות נוכחים. מאוד חשוב לנו הקשר האישי, הבלתי אמצעי, לפגוש את האנשים ולטפח את הקשרים האלה.

דל'ארטה

האם יש פריט בחנות שאתה אוהב במיוחד?

בזמן הסגר עיצבנו פרטי ריהוט משלים, ליין שלם של מדפים וקונסולות, עשויים כולם ממסגרות ותריסי עץ ישנים. זה משהו שישב אצלנו בסטודיו הרבה זמן ולא היה לנו את הזמן לחשוב מה בדיוק אנחנו רוצים לעשות איתו. פתאום בסגר, כשהתפנה הזמן, החלטנו לגעת בזה. זה התחבר לנו לתקופה הזאת, למחשבות שיש לנו על כדור הארץ, מה אנחנו עושים לו, אותו איזון שמופר וכולי. מחזור של חומרי גלם טבעיים נראה לנו מתאים בדיוק עכשיו.

מצגת1.jpg

איך באמת נראתה תקופת הקורונה מהעיניים שלכם?

כשאנחנו פתחנו את החנות לא היה אינטרנט. האתר הראשון שלנו היה די פרימיטיבי, לא השקענו בו כי התפיסה שלנו תמיד היתה שלחנות שלנו צריך להיכנס, לראות ולחוש אותה – שזוהי חוויה פיזית. ואז הגיע המצב הזה שנכפה עלינו. בנינו חנות אונליין ושדרגנו את האתר והאמת שהיום אנחנו יכולים להגיד שזה עזר לנו בצורה משמעותית לעבור את התקופה הזאת. נחשפנו לקהל חדש וגילינו ש-וואלה, כנראה שטעינו בתפיסה, זה לא סותר, זה בנוסף. נכון שיש את האנשים שצריכים את החוויה הוויזואלית והמוחשית, אבל זה לא סותר שיש גם אנשים שאוהבים לקנות באינטרנט. זכינו גם לתת שירות לקהל שלנו שלא יכל להיכנס לחנות, וגם להכיר קהל חדש, זו הייתה חוויה נעימה.

איך אתם מתכוננים לפתיחה הפיזית המחודשת?

מתרגשים מאוד. ניקינו, סידרנו והכנסנו דברים חדשים. אנחנו דואגים שהכל יהיה רענן. אומן שסוגרים אותו, הבריחה שלו היא להיסגר בסטודיו ולעבוד ולייצר ולייצר. אני חושב שזה קרה לא רק לנו, אלא גם להרבה אמנים שאנחנו עובדים איתם. למעשה התקופה הזאת מתאפיינת בהמון יצירה. ועכשיו, עם הפתיחה המחודשת, אפשר סופסוף להזמין את כולם לראות את התוצאות. החנות שלנו באה לבשר לעולם אופטימיות ואנחנו מחויבים לעמוד מאחורי האג'נדה הזאת.

כשהייתי קטן לא יכולתי לדמיין את מה שאני עושה היום. באתי מבית שמרן, למדתי פיזיקה, מתמטיקה, תמיד אהבתי לצייר, אהבתי אמנות אבל חשבתי שזה יהיה התחביב ולא העיסוק המרכזי שלי. לא ידעתי מה אני אהיה כשאהיה גדול. כשפתחתנו הייתי יחסית צעיר, חייל משוחרר. היו לנו אנרגיות של להתפוצץ על החיים, וזה הצליח, למרות שמסביבנו הרבה אנשים היו סקפטיים. אז הנה, למרות הספקות, הקשבנו רק ללב שלנו וזה הוכיח את עצמו: לעשות את מה שאנחנו אוהבים, וגם להצליח להתפרנס מזה.  

בקרו במקום או צרו קשר:

כתובת: אשתורי הפרחי 9, תל-אביב

אתר: https://www.del-arte.co.il/he/home

פייסבוק: https://www.facebook.com/delarte.shop

אינסטגרם: https://www.instagram.com/delarte_tlv

bottom of page